TURCOSA KULLANIM KILAVUZU


BÖLÜM 1: TURCOSA'ya Giriş

TURCOSA'ya üye olduktan sonra kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

dashboard

BÖLÜM 2: TURCOSA Kullanıcı Paneli

TURCOSA sistemine giriş yapıldıktan sonra, kullanıcılar öncelikle Kullanıcı Paneli'ne yönlendirilmektedir. Bu panelde kullanıcılar çalışmalarında kullanacakları verileri, dokümanları ve ortak çalışmak istedikleri kullanıcıları belirleyerek proje oluşturmaktadırlar. Oluşturulan bu proje TURCOSA sistemine kaydedilmekte ve kullanıcı bu projeye istediği zaman, internete bağlı herhangi bir cihazdan tarayıcı aracılığı ile erişebilmektedir.


Kullanıcı panelinde kullanıcıya öncelikle Örnek projeler ile pratik yap ve Yeni bir proje oluştur seçenekleri sunulur. TURCOSA sistemini daha iyi anlayabilmek için kullanıcıların öncelikle Örnek projeler ile pratik yap seçeneğini seçerek sistemi tanımalarını öneriyoruz.

dashboard


Örnek projeler ile pratik yap seçeneği seçildiğinde TURCOSA kullanıcı panelini ve özelliklerini tanıtan bir tur kullanıcıların karşısına çıkacaktır.


Tura Başla seçeneği seçildiğinde, Kullanıcı Paneli'ndeki GENEL BAKIŞ, PROJELER, VERİLER, DOSYALAR, DESTEK, AYARLAR ve SSS sekmeleri kısaca kullanıcıya tanıtılacaktır.

dashboard


GENEL BAKIŞ sekmesi kullanımla ilgili özet bilgileri içerir: proje sayısı, veri sayısı, dosya sayısı, kullanıcı tipi, veri boyutu, depolama alanı ve son oluşturulan projeler.

Bu sekmede sayfanın en altında bulunan Analize Başla düğmesine tıklanarak aktif olan proje için istatistiksel analizler gerçekleştirilebilir.

dashboard


PROJELER sekmesi kullanılarak TURCOSA'da projeler oluşturulur. TURCOSA'da istatistiksel analizler için proje oluşturulması zorunludur.

Bu sekmede bulunan Yeni Proje düğmesini kullanalarak yeni proje oluşturabilirsiniz. TURCOSA'da proje oluşturma ile ilgili detaylı bilgiler bir sonraki bölümde verilecektir.

dashboard


VERİLER sekmesi kullanılarak TURCOSA'ya doğrudan veri girişi yapılabilir veya farklı formatlarda veriler yüklenebilir. Şu anda desteklenen veri formatları: Microsoft Excel (.xlsx), IBM SPSS (.sav), virgülle ayrılmış değerler (.csv) ve düz metin (.txt).

Bu sekmede bulunan Veri Yükle düğmesi kullanılarak TURCOSA'ya veri girilebilir ve/veya yüklenebilir. Ayrıca, proje oluşturma aşamasında girilen ve/veya yüklenen veriler de bu sekmede depolanır.

TURCOSA veri yükleme kılavuzunu incelemek için tıklayınız.

dashboard


DOSYALAR sekmesini kullanarak TURCOSA'ya projenizle ilgili dokümanlar (makale, tez vs.) yükleyebilir, analiz sonuçlarınızı saklayabilirsiniz.

Bu sekmede bulunan Yeni Dosya düğmesini kullanalarak TURCOSA'ya doküman yükleyebilirsiniz. Ayrıca, proje oluşturma aşamasında yüklenen dokümanlar da bu sekmede depolanır.

dashboard


DESTEK sekmesini kullanarak TURCOSA ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize iletebilirsiniz.

Bu sekmede bulunan Yeni Talep düğmesini kullanarak destek talebinizi oluşturabilirsiniz.

dashboard


AYARLAR sekmesini kullanarak profil bilgilerinizi ve şifrenizi güncelleyebilir, profil fotoğrafı yükleyebilir veya mevcut fotoğrafı değiştirebilirsiniz.

dashboard


SSS sekmesini kullanarak TURCOSA kullanımı ile ilgili sıkça sorula sorulara ve faydalı ipuçlarına erişebilirsiniz.

dashboard

BÖLÜM 3: TURCOSA'da Proje OluşturmaTURCOSA proje tabanlı bir istatistik yazılımıdır. Bu nedenle, TURCOSA ile istatistiksel analizler yapmadan önce bir proje oluşturmalısınız. Kurumsal mail adresiniz ve şifrenizle TURCOSA'ya giriş yaptıktan sonra:

1. Kullanıcı Paneli'nde bulunan PROJELER sekmesine tıklayınız.

2. Açılan sayfada Yeni Proje düğmesine tıklayınız.

dashboard


Yeni Proje düğmesi tıklandıktan sonra açılan pencerede Proje adı (1) ve proje ile ilgili Açıklama (2) giriniz.

Burada Proje adı girilmesi zorunludur, Açıklama ise isteğe bağlıdır.

Son olarak İleri düğmesi tıklanarak bir sonraki aşamaya geçiniz (3).

dashboard


Bilgisayarınızda olan bir veriyi seçmek için TURCOSA'da bulunan veri formatlarından birini seçebilirsiniz (1). Desteklenen veri formatları: Microsoft Excel (.xlsx), IBM SPSS (.sav), virgülle ayrılmış değerler (.csv) ve düz metin (.txt).

(2). TURCOSA'ya doğrudan veri girmek için Veri girişi seçeneğini seçebilirsiniz.

(3) Eğer daha önceden TURCOSA'ya yüklenmiş verileriniz var ise, projeye ekleyeceğiniz veri veya verileri var olan veriler arasından seçebilirsiniz.

(4) Son olarak İleri düğmesine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

dashboard


Bilgisayarınızdan bir önceki adımda seçtiğiniz formata uygun bir veri seçiniz (1) ve düğmesini tıklayınız (2).

dashboard


Yüklediğiniz verinin formatına uygun seçenekleri seçiniz. Her veri formatında yükleme seçenekleri farklıdır. Verinizin doğru şekilde yüklenebilmesi için bu seçeneklerin doğru olarak seçildiğinden emin olunuz.

Veriniz ile ilgili yükleme seçeneklerini seçtikten sonra Tamam düğmesine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

dashboard


Yüklediğiniz verinin adını kontrol ediniz. Eğer herhangi bir sorun yok ise İleri düğmesini tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yanlış bir veri yüklediğinizi düşünüyorsanız Geri düğmesini tılayarak verinizi yeniden yükleyebilirsiniz.

dashboard


Projenize ortak çalışmak istediğiniz kullanıcıların e-posta adreslerini yazarak (çoklu girişler için virgül ile ayırınız), bu kullanıcıları projenize ortak çalışma arkadaşları olarak ekleyebilirsiniz (1).

Son olarak, Proje oluştur düğmesine tıklayarak projenizi oluşturabilirsiniz (2).

dashboard


Oluşturduğunuz proje(ler), PROJELER sekmesi altında bir tablo olarak görüntülenecektir. Oluşturduğunuz projelerin bilgileri (adı, açıklaması, kullanıcıları) bu tabloda yer alacaktır.

Oluşturduğunuz proje ile istatistiksel analizlere başlamak için tablodaki İşlem sütunu altındaki Çalıştır düğmesini tıklayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz projeyi silmek için tablodaki İşlem sütunu altındaki Sil düğmesini tıklayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz projeyi düzenlemek için tablodaki İşlem sütunu altındaki Düzenle düğmesini tıklayabilirsiniz.

En son oluşturduğunuz ya da en son çalıştırdığınız proje Aktif projeniz olacaktır ve bu aktif proje tabloada belirtilecektir. Sayfanın altında yer alan Analize Başla düğmesine tıklayarak Aktif projeniz ile istatistiksel analizlerin yapılacağı Analiz Paneli'ne hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

dashboard


Projeler tablonuzdaki İşlem sütunu altındaki Düzenle düğmesini tıkladığınızda:

1. Proje Tanımı bölümünden proje adını ve açıklamasını güncelleyebilirsiniz

2. Veriler bölümünden yüklediğiniz veriler için önizleme yapabilir, projeden verilerinizi silebilir veya Veri Ekle düğmesini tıklayarak projenize yeni veri yükleyebilirsiniz.

3. Kullanıcılar bölümünden projenize eklediğiniz ortak çalışma arkadaşlarınızı görünteleyebilir, projeden çıkarabilir veya Kullanıcı Ekle düğmesini tıklayarak projenize yeni çalışma arkadaşı ekleyebilirsiniz.

4. Dosyalar bölümünden projenize eklediğiniz dokümanları görüntüleyebilir, silebilir veya Dosya Ekle düğmesini tıklayarak projenize yeni doküman ekleyebilirsiniz.

5. Mesaj Paneli bölümünden ortak çalışma arkadaşlarınıza mesaj gönderebilir ve alabilirsiniz.

6. Analize Başla düğmesine tıklayarak oluşturduğunuz proje için Analiz Paneli'ne erişebilirsiniz.

dashboard


Eğer projenizde birden fazla veri varsa, TURCOSA sizden öncelikle hangi veri ile analiz yapmak istediğinizi soracaktır.

İstediğiniz veriyi seçtikten sonra Analize Başla düğmesine tıklayarak Analiz Paneli'ne erişebilirsiniz.

Eğer projenizde tek bir veri varsa, doğrudan Analiz Paneli'ne yönlendirilirsiniz.

dashboard

BÖLÜM 4: Analiz Paneli - TURCOSA İle İstatistik AnaliziAnaliz Paneli TURCOSA'da istatistiksel analizlerin gerçekleştirildiği bölümdür.

1. Sayfanın sol bölümünde istatistiksel analiz panelleri ve her panelin altında ilgili panelle ilişkili analiz modülleri yer almaktadır. TURCOSA 9 panel ve 55 modülden oluşmaktadır.

2. Analiz Paneli açıldığında öncelikle yüklemiş olduğunuz veri seti Veri sekmesi altında görüntülenir.

3. Verinizdeki değişkenlerle ilgili düzenlemeleri Değişkenler sekmesini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz: değişken adı değiştirme, değişken türü değiştirme, ondalıkları değiştirme, kategori tanımlama, kayıp değer tanımlama. Gerçekleştirdiğiniz düzenlemeleri kaydettiğiniz takdirde veriniz düzenlenmiş hali ile projenize kaydedilir.

4. Projenizde birden fazla veri bulunması halinde, herhangi bir analiz modülündeyken verileriniz arasında geçiş yapabilirsiniz. Böylece her veri seti için ayrı ayrı proje açmanıza gerek kalmaz.

5. TURCOSA sisteminde istediğiniz anda Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz. TURCOSA arayüzü otomatik olarak seçtiğiniz dil için güncellenecektir.

dashboard


Örneğin, KOLAY KULLANIM paneli altındaki İlişkilendir modülünü kullanarak istatistiksel analizleri gerçekleştirelim.

İlgili menüyü seçtiğinizde, ekranda İlişkilendir modülü için kullanacağınız seçenekler çıkmaktadır.

Bu modülde sadece istediğiniz değişkenleri seçerek uygun istatistiksel analizleri gerçekleştirebilirsiniz.

dashboard


İlişkilendir menüsünde Değişken 1 ve Değişken 2 kutucuklarına bir veya birden fazla değişken seçilebilir (1).

Değişkenler seçildikten sonra Çalıştır düğmesini tıklayarak analizi gerçekleştirebilirsiniz (2).

Seçilen değişkenlerin türlerine göre (nitel, nicel) uygun istatistiksel analizler otomatik olarak gerçekleştirilir.

dashboard


1. Birden fazla değişken seçilmesi durumunda, değişkenler arası geçişler kutucuklar yardımı ile yapılabilir.

2. Her analiz modülünde ilk tablo, istatistiksel analiz modülüne ve değişkenlerin türüne uygun olarak verilen, Tanımlayıcı İstatistikler tablosudur.

3. İkinci tablo ise seçilen istatistiksel analizler için test sonuçlarını içeren Test Sonuçları & İstatistikler tablosudur.

4. Test Sonuçları & İstatistikler tablosunda birden fazla analiz sonucu olması durumunda Göster kutucuğu kullanılarak diğer analiz sonucu tabloları görüntülenebilir.

5. Her istatistiksel analiz sonucu ile ilgili bilgi verici yorumlar Test Sonuçları & İstatistikler tablosunun altında verilmektedir.

TURCOSA'da tüm analiz modüllerinde üç adet çıktı verilir: (i) uygun tanımlayıcı istatistikler, (ii) uygun istatistiksel test sonuçları ve (iii) uygun interaktif grafik.

dashboard


TURCOSA'da her analiz modülüne uygun interaktif grafikler verilmektedir. Grafikler JPEG, PNG veya SVG formatlarında indirilebilmektedir.

dashboardTURCOSA'da analiz modülleri 4 sekmeden oluşmaktadır: Değişkenler, İstatistikler, Grafikler, Seçenekler.

dashboardDeğişkenler sekmesinde analizi gerçekleştirilmek istenen değişkenler seçilir. TURCOSA her analiz modülünde ilgili analiz modülüne uygun değişkenleri, değişken türlerine göre otomatik olarak belirlemeketedir. Örneğin, doğrusal regresyon analizinde yanıt değişkeni sadece nicel değişkenler arasından seçilebilirken, lojistik regresyon analizinde yanıt değişkeni sadece nitel değişkenler arasından seçilebilmektedir. Bu nedenle, analizlere başlamadan önce değişken türlerinin doğru şekilde düzenlenmesi analizlerin doğruluğu açısından önem taşımaktadır.

Değişken seçimleri yapıldıktan sonra Çalıştır düğmesine tıklandığında, analizler TURCOSA tarafından belirlenen varsayılan ayarlar ile otomatik olarak gerçekleştirilir.

Analiz sonucunda, uygun tanımlayıcı istatistikler, uygun test sonuçları ve uygun interaktif grafikler anında elde edilir ve ekranda görüntülenir.

dashboardİstatistikler sekmesinde analiz sonucunda elde edilmek istenen istatistikler seçilir.

TURCOSA tarafından varsayılan olarak belirlenen istatistikler otomatik olarak seçilidir ve bu sonuçlar çıktı olarak verilecektir. Kullanıcı istediği seçeneği kaldırabilir veya seçili olmayan istatistikleri seçerek analiz sonuçlarını elde edebilir.

dashboardGrafikler sekmesinde analiz sonucunda elde edilmek istenen interaktif grafikler ve bu grafiklere ilişkin seçenekler bulunmaktadır.

TURCOSA tarafından varsayılan olarak belirlenen grafikler otomatik olarak seçilidir ve bu grafikler çıktı olarak verilecektir.

dashboardSeçenekler sekmesinde ilgili analiz modülüne ilişkin ileri seçenekler bulunmaktadır. Kullanıcı bu seçenekleri kullanarak araştırma problemine en uygun istatistiksel analizi gerçekleştirebilmektedir.

dashboard

Şimdi aşağıdaki düğmeye tıklayarak TURCOSA sistemine erişebilir ve istatistiksel analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

TURCOSA'YA GİTTURCOSA ile ilgili geri dönüşleriniz bizim için çok değerli. Karşılaştığınız sorunları, istek ve önerilerinizi bize e-posta ile iletebilirsiniz.


Bize e-posta gönderin.

Ya da sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.Turcosa Analitik
Melikgazi Mahallesi, Yeni Mahalle Aşık Veysel Bulvarı
No: 67-B Erciyes Teknopark Tekno 5 Binası
2. Kat No:85, 38039, Melikgazi/KAYSERİ
Tel: 0-352-503-0902

© 2020 Turcosa Analitik
Tüm hakları saklıdır.